İlgili Yönetmelik Maddesi: Madde 360
İŞLEM GÖRMÜŞ ÜRÜNLERDEKİ İTHAL EŞYA ORANINI HESAPLAMA YÖNTEMLERİNE İLİŞKİN ÖRNEK
(I)
I
Madde 361 Miktar ölçme yöntemi
(İşlem görmüş ürünler)
Kanunun 115. maddesi uygulanmaz.
II/A
(II)
Kanunun 115. maddesi uygulanır.
Madde 361 Miktar ölçme yöntemi
(İthal eşya)
II/B
Gümrük Vergileri
(III)
Kanunun 115. maddesi uygulanmaz.
III/A
Madde 362
kıymet ölçme yöntemi
Kanunun 115. maddesi uygulanır.
III/B
GİRİŞ:
I. Madde 361 Miktar Ölçme Metodu (İşlem Görmüş Ürünler):
20/90 x 100 kg = 22,22 kg A
II. Madde 361: Miktar Ölçme Metodu (İthal Eşya):
80 kg B = 80 kg A içeren
10 kg C = 10 kg A içeren
5 kg D = + 5 kg A içeren
Toplam:.......95 kg A
B : 80/95 x 100 kg = 84,21 kg A
C : 10/95 x 100 kg = 10,53 kg A
D : 5/95 x 100 kg = + 5,26 kg A
Toplam.................... 100 kg A
II/A. Kanunun 115 inci Maddesi Uygulanmıyor:
Bir gümrük yükümlülüğü doğan B miktarına karşılık gelen ithal eşya miktarı:
B : 10/80 x 84,21 kg = 10,53 kg A
D : 5/5 x 5,26 kg = + 5,26 kg A
Toplam......................: 15,79 kg A
II/B. Kanunun 115 inci Maddesi Uygulanıyor:
İşlem görmüş ürün D, Kanunun 115 inci maddesinde bahsedilen listede yer almaktadır.
10/80 x 84,21 kg = 10,53 kg A
D ürününe ait vergiler açısından Kanunun 115 (a) bendi, sadece asıl işlem görmüş ürünlerin ihraç edilen kısmına orantılı olan kadarına, yani listede bulunmayan ürünlere uygulanır.
B : 70 kg = 70/80 x 84,21 = 73,68 kg A
C : 10 kg = 10/10 x 10,53 = + 10,53 kg A
Toplam................................: 84,21 kg A
( 84,21 / (100 – 5,26)) x %100 = 88,89 %.
% 88,89 x 5 kg D = 4,44 kg D.
5 kg – 4,4 kg = 0,56 kg D
0,56 kg x 5,26 / 5 = 0,59 kg A
Kanunun 115 inci maddesi uyarınca: 4,4 kg D
Kanunun 114 üncü maddesi uyarınca: 0,59 kg A + 10,53 kg A = 11,02 kg A.
III) Madde 362: Kıymet Ölçme Yöntemi:
Kanunun 115 inci maddesi uygulanır.
20 TL/kg dan 80 kg B = 1.600 TL
12 TL/kg dan 10 kg C = 120 TL
5 TL/kg dan 5 kg D = + 25 TL (D ürünü Kanunun 115. Maddede belirtilen listededir)
Toplam.: 1.745 TL
B : 1.600/1.745 x 100 kg = 91,69 kg A
C : 120/1.745 x 100 kg = 6,88 kg A
D : 25/1.745 x 100 kg = + 1,43 kg A
Toplam....: 100,00 kg A
III/A) Kanunun 115 inci Maddesi Uygulanmıyor:
Gümrük yükümlülüğü doğan B miktarına karşılık gelen ithal eşya miktarı:
10/80 x 91,69 = 11,46 kg A
III/B) Kanunun 115 inci Maddesi Uygulanıyor:
D ürünü Kanunun 115 inci maddesinde belirtilen listede yer almaktadır.
10/80 x 91,69 kg = 11,46 kg A
D ürününe ait vergiler açısından Kanunun 115 (a) bendi, sadece asıl işlem görmüş ürünlerin ihraç edilen kısmına orantılı olan kadarına, yani listede bulunmayan ürünlere uygulanır.
B : 70 x 20 TL = 1.400 TL
C : 10 x 12 TL = + 120 TL
Toplam...........: 1.520 TL
(1.520 / (1.745 – 25)) x % 100 = % 88,37
% 88,37 x 5 kg = 4,42 kg D
5 – 4,42 kg = 0.58 kg D
0,58 x 1,43/5 = 0,17 kg A.
Kanunun 115 (a) maddesi uyarınca: 4,42 kg D
Kanunun 114 üncü maddesi uyarınca: 0,17 kg A + 11,46 kg A = 11,63 kg A.